Sádlo a velikonoční tradice

3.4.2019

Sádlo a velikonoční tradice

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy se oslavuje Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jde o pohyblivý svátek, termín Velikonoc se každý rok mění. Jejich datum se počítá v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. V roce 2019 připadají Velikonoce až na druhou polovinu dubna. Tzv. Velký pátek, kdy si připomínáme utrpení a smrt Ježíše Krista na kříži, bude letos 19. dubna. 

sadlo_a_velikonoce.png

K Velikonocům se vážou mnohé lidové tradice, i když s postupem moderní doby se některé pomalu vytrácejí. Dodržují se především na venkově, kde je stále silná komunita lidí, kteří chtějí v tradicích pokračovat. Mnoho obyvatel měst například nezná tradici řehtání, kdy od čtvrtka do soboty chodí po vsi mladí chlapci a nahrazují řehtačkami zvony, které odletěly do Říma. Jednotlivé dny ve velikonočním týdnu mají své názvy a svou tradici nebo zvyk. Takzvaný svatý týden začíná Květnou nedělí. Pokračuje Sazometnou středou a Zeleným čtvrtkem. Velký pátek je připomínkou dne smrti a ukřižování Ježíše Krista. Na Bílou sobotu se dříve bílilo a probíhaly přípravy na Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí. Na Velikonoční neděli neboli Boží hod velikonoční si připomínáme již zmíněné Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoční pondělí je pak ve znamení oslav a hojnosti. 

 

U nás patří mezi nejznámější a nejrozšířenější zvyk barvení velikonočních vajíček. Vejce se barví většinou na Bílou sobotu, aby byla připravena pro koledníky na Velikonoční pondělí. Vajíčka se barví mnoha způsoby. Někdo dává přednost barvení přírodním způsobem. Velmi oblíbené je barvení slupkami od cibule. Díky tomu vzniknou krásně tmavě hnědá vajíčka. Podle barvy, jaké chceme dosáhnout, lze použít například seno, kopřivy, kurkumu, pro růžovou barvu pak červenou řepu. Také můžete vyzkoušet speciální potravinářské barvy na barvení vajíček. Aby vajíčka byla krásně lesklá, doporučuje se potřít je vepřovým sádlem. Sádlo, které koupíme v obchodě již vyškvařené, naneseme na čisté plátýnko nebo na ubrousek a přetřeme jím celé vejce. Barva pak získá pěkný lesk. Vajíčka potřená sádlem se budou koledníkům v koši pěkně vyjímat. Udělají i parádu na svátečně vyzdobeném stole. 

 

Na sádle > Články > Sádlo a velikonoční tradice