Sádlo, neocenitelný lék našich babiček

25.6.2018 Ne nadarmo se říká, že staré dobré "babské" recepty jsou nejlepší. Jak sádlo používaly vaše babičky? Naleznete v článku alespoň jedno využití, které od svých milovaných babiček znáte?

Některé potraviny jsou staletími, snad i tisíciletími prověřené léčivé prostředky. Dokáží léčit nemoci, zlepšit kvalitu pleti a vlasů či ošetřit nohy. Mezi takové poklady přírody patří i sádlo. Na co nám může být užitečné, si rozeberme v následujícím článku.

sadlo-lek-nasich-babicek.jpg 

Cholesterol

Odborníci již došli k závěru, že nahrazení sádla v kuchyni například margarínem, nám nepřináší žádné zdravotní výhody. Ba naopak. Proč používat různé náhražky, když i naše babičky moc dobře věděly, co je a není zdravé. Sádlo obsahuje nasycené mastné kyseliny, nenasycené kyseliny a kyselinu olejovou. Ta funguje jako efektivní pomocník při odbourávání vlivu mastných kyselin a tím napomáhá snižování cholesterolu. Sádlo obsahuje jen třetinu cholesterolu oproti máslu, takže z hlediska rizika vzniku kardiovaskulárních chorob je na tom mnohem lépe. Při vyšších teplotách se nepřepaluje a při smažení se tak do pokrmu neuvolňují nežádoucí karcinogenní látky. 

Pleť

Dle klinických studií je vepřový tuk téměř totožný s lidským. Vepřové sádlo velmi dobře proniká do pokožky a snadno vstřebává účinné rostlinné látky. Často se kombinuje s bylinkami, jako je měsíček lékařský, levandule, heřmánek atd. Sádlo je ideální na suchou a ekzematickou pleť. Používá se na regeneraci pooperačních jizev i na péči o těhotenské bříško. Na popraskaná chodidla a ruce pomáhají zábaly se sádlem. Výborně se hodí k léčbě popálenin, lupénky, oparů, atopického ekzému i na vyhlazení vrásek. Dle babských rad pomáhá i na strie. 

Imunita

V zimních měsících máme nízkou hladinu vitamínu D kvůli nedostatku slunečního záření. To je hlavní důvod, proč jsme v tomto období často nemocní. Hladina vitamínu D v krvi prudce klesá během chřipkové sezóny, proto je nutné jej doplňovat ze stravy. Vepřové sádlo je po rybím tuku nejlepším zdrojem vitamínu D na světě. Jedna lžíce obsahuje až 1000 IU! Vitamín D ze sádla funguje jako distributor vápníku a zároveň detoxikuje. Rovněž pomáhá regulovat produkci hormonů.

Nachlazení 

Pokud se vám špatně a nepříjemně odkašlává při nachlazení, jistě pomůže obklad ze sádla. Silnou vrstvu sádla naneste na nahřátou vatu, přiložte na hrudník a zakryjte fólií. Celé zabalte ručníkem nebo bavlněnou látkou. Sádlo se vstřebá a pacientovi se výrazně uleví.

Zdroj: Denis Žák

Na sádle > Články > Sádlo, neocenitelný lék našich babiček