Koblížky pro děti

Počet osob:
4 osoby
Obtížnost:
Lehká obtížnost
Doba přípravy:
1h 30min
Video náhled:
https://youtu.be/uwsNCQMZvsA

kobliha-min.jpgkobliha1-min.jpg

Tradiční smažené masopustní koblihy, které voní po celé vesnici, jsou zatraceně dobré. Jedná se o tradiční pochoutku, které jen málokdo odolá. Víte, že hospodyňka, která neuměla udělat masopustní koblížky, se prostě nevdala? Pokud taky nevíte jak na ně, přečtěte si náš recept.

Masopustní průvod chodil od stavení ke stavení, u každých dveří jeho účastníci dostali na zahřátí panáčka domácí pálenky a samozřejmě koblížky s náplní všeho druhu. Možná vás to překvapí, ale smažené koblížky pomáhají vstřebávání alkoholu do krevního oběhu. Jsou totiž smažené na sádle, které má tuto vlastnost. Kdo si dal ke každému panáčku i koblížek, vydržel pak bdělý celou cestu a u žádného stavení „neurazil“.

Každý měl dříve na masopustní koblížky vlastní recept a každý se dušoval, že ten jeho – po babičce – je ten nejlepší. Usmažte si koblížky s námi. 

  

Příprava

Celkový čas: cca 1h 30min 
  • Nejprve si připravíme kvásek. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr, zamícháme a necháme vzejít kvásek.
  • Mezitím utřeme žloutky s máslem a cukrem, ke směsi přidáme prosáté oba druhy mouky, špetku soli, šťávu a kůru z celého citronu (ideálně v bio kvalitě) a rum. Mléko přidáváme až po přidání kvásku, a to velmi pomalu. Musíme si totiž hlídat konzistenci těsta – mělo by být hladké a tak akorát tuhé, mělo by se táhnout, ale nemělo by se lepit na stěny mísy.
  • Těsto zakryjeme utěrkou a položíme na teplé místo, kde necháme kynout – například k radiátoru nebo (stejně jako naše babičky) do ložnice pod peřinu. Těsto by mělo nakynout na dvojnásobek svého objemu.
  • Z vykynutého těsta pak vytvarujeme váleček, který rozkrájíme na stejně velké části. Ty pak plníme zvolenou náplní – třeba povidly nebo marmeládou s rumem, tvarohem s rozinkami, mákem s cukrem. Náplň dobře zabalíme a syrové koblížky necháme ještě chvíli na vále odpočinout.
  • A teď to nejošidnější – smažení. Nejlepším tukem pro smažení masopustních koblížků je sádlo. To se totiž oproti olejům nepřipaluje, navíc obsahuje zdravé tuky a nevadí ani alergikům. Na toto množství koblížků potřebujete asi půl kila sádla, koblížky se v něm krásně prosmaží. Smažte tedy dozlatova z obou stran. Po vychladnutí ještě koblížky obalte v moučkovém cukru nebo směsi cukru a skořice.

A jak se pozná dobrý koblížek? Je zlatý na povrchu, nadýchaný, má po obvodu typický světlý kroužek (vzniklý při smažení) a voní. Tak dobrou chuť! 

 

 

1 kskvalitní sádlo na smažení – např. Brick
  
Na kvásek: 
250 mlmléka
42 gdroždí
špetkacukru
  
Na těsto: 
200 mlmléka
300 ghladké mouky
300 gpolohrubé mouky
30 gcukru krystal
40 gmásla
3žloutky
špetkasoli
 citron
 rum
  
Náplň: povidla/tvaroh/mák, rum, moučkový cukr, skořice
Název:
Typ receptu:
Filtr:
 
Na sádle > Recepty > Koblížky pro děti

Podobné produkty

Loading...